Fundusze na budowę budynków gospodarczych

Własny dom to marzenie chyba większości z nas. Zapewnia swobodę mieszkania i podejmowania decyzji, jest tym co daje bezpieczeństwo całej rodzinie i poczucie swojego miejsca na ziemi. Dzisiaj ciężko odłożyć na budowę domu, dlatego inwestycja zwykle finansowana jest z kredytu. Pod tym kątem co jakiś czas następują pewne zmiany a tym samym łatwiej o środki pieniężne na dom czy też mieszkanie. Obecnie oferuje się kredyty dla rolników na budowę własnego lokum, nie tylko w bankach spółdzielczych.

Czym się charakteryzują takie pożyczki rolnicze? I czy są opłacalne? Śmiało można powiedzieć, że stały się bardziej dostępne dla tej grupy potencjalnych kredytobiorców. Niejednokrotnie osobie prowadzącej działalność rolną łatwiej o kredyt, bowiem banki wymaga minimum formalności i dosyć szybko udzielają kredytów na budowę domu na działce rolnej. Pozyskanie kredytu rolniczego to spełnienie określonych warunków. Te każdy w każdym banku mogą być inne zwłaszcza dla rolnika.

Pod tym kątem osoby starające się o kredyt hipoteczny mogą wybrać sobie konkretną placówkę bankową, w której łatwiej będzie uzyskać pożyczkę ze względu na wymagane zaświadczenia. Jedne banki oczekują zaświadczenia z gminy i liczą dochód z hektara przeliczeniowego. Są tez i takie, które przyjmują faktury za sprzedaż produktów rolniczych to jest za mleko, zboże, zwierzęta hodowlane. Te dwie formy udokumentowania dochodu w większości banków są akceptowane.

Dodatkowo starając się o rolniczy kredyt hipoteczny można spotkać się z wymaganiem zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym jak też braku opóźnień jeśli chodzi o składkę na KRUS. Nie zapominajmy iż istotne znaczenie ma czas prowadzenia działalności rolniczej. Zwyczajowym minimum jest 12 miesięcy, natomiast są banki gdzie bierze się pod uwagę gospodarstwa tylko ze stażem 24- miesięcznym a i konieczne jest przedstawienie faktur, umów podpisanych z kontrahentami. Udokumentować także należy

dzierżawę gruntów

dopłaty i subwencje unijne, jeśli takie były pozyskiwane.

Jeśli obliczony dochód okaże się za mały, bank będzie oczekiwał od rolnika większego wkładu własnego przy zaciąganiu pożyczki na remont czy budowę domu. Ostatnim ważnym punktem w kwestii tego rodzaju kredytów dla rolników jest posiadanie własnej działki na której stanie dom, banki rzadziej udzielają rolniczych kredytów na zakup działki budowlanej.